Çıksın, inmesin!..

SUNDAY, 14 OCTOBER 2012 08:26 sorumlu
Yazdır
Rüstem ULUDAĞ (Em.Öğrt.) 

O yıl çok kuvvetli fırtınalar oluştu. Enerji hatları koptu. Telefon direkleri yıkıldı. Kayarcık Köyü karanlıkta kalmıştı. Kar yolları kapamış, haberleşme kesilmişti.

Evlerin ve köy kahvehanelerinin en büyük eğlencesi siyah-beyaz televizyonlar çalışmıyordu. Herkes tedirgindi. İki direğin arasında kopan teller bağlanırsa sorun çözülecekti. Muhtarda tel varmış. Görevliler hat çekimi sırasında epeyce yedek tel bırakmışlardı. Ancak köyden biri, birkaç saat önce gidecek trafodan elektriği kesecek. Telleri bağlamakta usta olan Meskene (Meskenna),  direğe çıkıp iki teli bağlayacak. Meskene telleri bağlamak için çok para istemiş. Muhtar ve köylüler akşama kadar ikna etmeye çalışmışlar.

"Kaç gündür karanlıktayız. Dünyadan haberimiz yok. Çoluk çocuk perişan oldu. Televizyonlar çalışmıyor. Uzun kış geceleri geçmez oldu. Ayaklığın varmış çıkıp iki teli bağlamak için bu kadar para istenir mi?" diye yalvarmışlarsa da, Meskene, "İnadım inat arkadaş, direğe çıkması iki yüz, inmesi iki yüz" diye diretmiş.

Öğrencilerden duymuştum. Elektrik hattı onarılacakmış.

"Oh be, desene ışığa kavuşacağız" diye sevinmiştim.

Akşam dersten çıkınca kahvehaneye doğru gittim. Muhtar ve köylüler toplanmış bekliyorlardı. Meskene usta, bir türlü ikna edilememişti. Köylülerden biri beni görünce:

"Yahu öğretmen bey, bunu razı edemedik" deyince, Meskene bana sorma fırsatı vermeden konuştu:

"Arkadaş, direğe çıkması iki yüz, inmesi iki yüz" dedi.

Ortamı yumuşatmak için "Olur canım. Meskene ustayı kırmayalım. İki yüzü verelim, direğe çıksın telleri bağlasın. Öbür iki yüzü vermeyiz. İnmiyorsa, inmesin" der demez bir kahkaha koptu. 

Meskene usta hiç para almadan telleri bağladı.

Rüstem ULUDAĞ
(Em.Öğrt.)/
Yeni Adana
LAST_UPDATED2