www.kayarcik.net

Uzaktaki o köy, KAYARCIK köyü.

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Yazılar

Köylülerin yeni ortaçağı ve aymazlık

Sayfayı gönder Yazdır

Orhan ÖZDEMİR

Geçen hafta içinde Mersin İl Halk Kütüphanesinde Kültür Bakanlığının direktifleriyle kimi şair ve yazarları anma toplantısı düzenlendi. Fakir Baykurt'la Abbas Sayar'ın edebiyat yaşamını, dolayısıyla Köy Edebiyatını anlatmayı ben üstlendim. İyi de oldu; anılan yazarların romanlarını yeniden inceledim. Ayrıca dünden bugüne köylerde nelerin değiştiğine ilişkin sorular yöneltme fırsatı buldum.

Devamı...
 

Propaganda güzellemeleri

Sayfayı gönder Yazdır

Rüstem ULUDAĞ (Em.Öğrt.)

Haydi cigerpareler, ağzımızdan ne çıkarsa salalım orta yere. Dikkat aklımıza ne gelirse demedim. Çünkü, akıl denilen meleke, sözü düşünce süzgecinden geçirmeden öyle ulu orta salıvermez. Böyle başıbozuk ürünler, frensiz ağızlardan çıkar. Dudaklar yalaka olur. Ama hiç sorumlulukları yoktur.

Devamı...
 

Kent yaşamı ve kurallar

Sayfayı gönder Yazdır

Orhan ÖZDEMİR

Toplu yaşam, ister istemez uyulması gereken çok sayıda kuralı barındırmaktadır. Modern zamanlar, yoğun kentleşmeyi de yanında getirdiğinden kurallı yaşam, kentlerde daha da belirleyici bir özellik kazanmıştır.

Devamı...
 

Saimbeyli ve Rönesans

Sayfayı gönder Yazdır

Orhan ÖZDEMİR

1964 yılında Saimbeyli Ortaokulu'na geldiğimde, dünyanın yuvarlak olup olmadığı uzaktan gelen bir geminin önce dumanının, sonra bacasının, daha sonra da gövdesinin görünmesiyle tanımlanıyordu. Oralarda deniz olmadığı için bunu anlamak öyle kolay bir iş değildi. Anlamamış olsak da, hocalarımız böyle dediği için dünya yine de yuvarlaktı.

Devamı...
 

Sevgili Zeliha

Sayfayı gönder Yazdır

Orhan ÖZDEMİR

Henüz kendi bedenini tanıyamadan, nedenini anlayamadığın yasaklarla buluştun. Eksik etek olduğunu, erkeklere karşı gelinemeyeceğini öğrettiler sana...

Devamı...
 

Türk Aydınlanması

Sayfayı gönder Yazdır

Orhan ÖZDEMİR

Köy Enstitülerinin kuruluşunun 68. yılı etkinlikleri nedeniyle, farklı yerlerde biri "Köy Enstitüleri Günümüzün Gereksinimlerine Yanıt Verebilir mi?"; diğeri de "Köy Enstitüleri ve Eleştirel Düşünme" konulu iki konferans sundum. Her iki konferansta da iyi bir etkileşim oldu. Bunu, yöneltilen sorulardan anlamak olanaklıydı. Bununla birlikte, kimi düşün insanlarının da zaman zaman dile getirdiği, ama içeriğine katılmadığım düşünceler de soru biçiminde gündeme getirildi.

Devamı...
 

Kaç paralık adamsınız?

Sayfayı gönder Yazdır

Orhan ÖZDEMİR

Descartes'in "Düşünüyorum, öyleyse varım" önermesini, Shakespeare'nin "Olmak ya da olmamak mesele burada" önermesiyle karşılaştırmak niyetinde değilim.

Devamı...
 

Acı Paylaşıldıkça Azalır

Sayfayı gönder Yazdır

Rüstem ULUDAĞ

Ne kadar ateşli olursan ol. Ne kadar dindar olursan ol. Milliyetin ne olursa olsun. Ömür denilen süreçte kendin, kendini denetle.

Devamı...
 Sitede ara...

Ziyaretçi sayısı

01-01-2011 - >>
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün45
mod_vvisit_counterDün111
mod_vvisit_counterBu Hafta510
mod_vvisit_counterBu Ay12455
mod_vvisit_counterToplam346192

Sitede kaç kişi var?

Şu anda 9 ziyaretçi var