www.kayarcik.net

Uzaktaki o köy, KAYARCIK köyü.

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Yazılar

Fıkraya dönüşen anılar

Sayfayı gönder Yazdır

Rüstem ULUDAĞ

Yazılı taşı gerçekten öküzlerini holadı. Aklına Alman Profesörün geçen yıl söyledikleri geldi. Hitit adında bir kavim yaşarmış burada.

Devamı...
 

Avrupa birliği'ne girmenin yolu

Sayfayı gönder Yazdır

Orhan ÖZDEMİR

Türkiye ile Avrupa ülkeleri arasındaki ilişkiler Cumhuriyet öncesinde olduğu gibi Cumhuriyet sonrasında da sürekli tartışılan bir konu olmuştur. Bu tartışma, ekonomik, askeri ve kültürel boyutlarıyla günümüzde de sürmektedir.

Devamı...
 

Köy Enstitülerinin penceresinden günümüze bakış

Sayfayı gönder Yazdır

Rüstem  ULUDAĞ

"Başkalarına anlatacak değerli bir şeyiniz var mı?" diyor SARTRE... Bir Köy Enstitülünün ve bir öğretmenin anlatacağı bir şeyi vardır. Salt, Sartre'ye cevap olsun diye değil. Yaşanan bir eğitim öyküsünün Anadolu insanına nasıl yetiştiğini öğrenmek isteğiniz varsa, anlatılacak o değerli şeyi yakalamış olursunuz.

Devamı...
 

Nazım ve şiiri

Sayfayı gönder Yazdır

Rüstem ULUDAĞ

Nazım Hikmet'in, Kız Çocuğu isimli şiiri dilimizden düşmezdi. Çoğunlukla gizli söylerdik. Dinleyicilerimiz, kırlar, bitkiler ve bulutlardı. Hiroşimalı Çocukların çığlığı karışırdı şiirin ezgisine. Uzakdoğunun otantik tınısı, yürekleri yakardı.

Devamı...
 

Bilgiyi paylaşmak

Sayfayı gönder Yazdır

Orhan ÖZDEMİR 

Bilgiyi ve bilmeyi Yunus Emre'den daha iyi tanımlayan başka biri var mıdır? Ozanımızın o ünlü dörtlüğünü buraya da aktarıyorum: 
İlim ilim bilmektir
İlim kendin bilmektir
Sen bildiğini anlamazsın
Ya nice okumaktır

Devamı...
 

Ne dersiniz?

Sayfayı gönder Yazdır

Rüstem ULUDAĞ (Em. Öğrt.)

İnsanlar öyle alışkı ki, politikacıların birbirine sataşmaları kimseyi ilgilendirmiyor. Yaratılan gerginlik halk tarafından seyirlik oyun gibi izlenir oldu. Haber saatleri Brezilya dizileri gibi özleniyor.

Devamı...
 

Anadolu insancılığı ve bir arada yaşama kültürü

Sayfayı gönder Yazdır

Orhan ÖZDEMİR

Hindistan'ın güney batısındaki Calicut kentinde bulunan Calicut Üniversitesi'nde 10-11 Mart 2008 tarihinde Uluslararası Mevlana Celaleddin-i Rumi Semineri vardı. Seminere, çeşitli ülkelerinden katılımlar oldu. Ben de "Mevlana ve Anadolu İnsancılığı" konulu bildiriyle katıldım. Açılış konuşmasını benim yapmam istendi. Bunu severek yerine getirdim. Daha sonra bildiriler sunuldu. Bildirilerden sonraki bir oturumun başkanlığı da bana verildi. Ülkemi ve üniversitemi en iyi biçimde temsil etmeye çalıştım.

Devamı...
 

Ne dediler (Anılar)

Sayfayı gönder Yazdır

Rüstem ULUDAĞ (Em.Öğrt.)  

Adam telaşlı telaşlı anlatıyordu. Dağ öyle dik öyle dik ki, başımızı kaldırıp baktığımızda şapkamız geriye düşerdi. Onun anlatışını ciddiye alarak dinleyen öğretmen; 

Devamı...
 Sitede ara...

Ziyaretçi sayısı

01-01-2011 - >>
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün38
mod_vvisit_counterDün111
mod_vvisit_counterBu Hafta503
mod_vvisit_counterBu Ay12448
mod_vvisit_counterToplam346185

Sitede kaç kişi var?

Şu anda 8 ziyaretçi var