www.kayarcik.net

Uzaktaki o köy, KAYARCIK köyü.

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Yazılar

Acı Paylaşıldıkça Azalır

Sayfayı gönder Yazdır

Rüstem ULUDAĞ

Ne kadar ateşli olursan ol. Ne kadar dindar olursan ol. Milliyetin ne olursa olsun. Ömür denilen süreçte kendin, kendini denetle.

Devamı...
 

Halk şiirinin tadına varmak

Sayfayı gönder Yazdır

Orhan ÖZDEMİR

Halk şiirinden aldığımız tadı modern şiirden alabilir miyiz? Aşık Veysel'in dediği gibi, menekşeyi alıp şehirlerde saksılarda da büyütüyorlar, ama kırlardaki gibi güzel kokmuyor. Kır çiçeğinin, yayla çiçeğinin insanı kendinden geçiren kokusunu bilmeyen yok sanırım.

Devamı...
 

Anılarla, 1 Mayıs'ı Anmak

Sayfayı gönder Yazdır

Rüstem Uludağ

1 Mayıs İşçi Sınıfı Bayramı 1980'den önce Bahar Bayramı olarak okularda kutlanırdı. Bence, ismini her ne olarak zikredersen et, 1 Mayıs çilekeş bir gündü. Gün olarak değil. Suç ne Mayıs ayının birinci günündeydi ne de Mayıs'ın kendisinde. Suç, emeğin insanoğluna sunduğu değerin kadrini bilmemekten gelirdi. Üretimde ve ülke kalkınmasında kendisine düşen yüklü payı hiç ıhkınmadan yüklenen insanları, sosyal alanlara sokmamak için uyduruk gerekçeler bulmaktı. İşçi sınıfını, doktrinlerden uzak tutma telaşı açıktan faşizme yataklık yapmaktı.

Devamı...
 

Güzellik kurtaracak

Sayfayı gönder Yazdır

Orhan ÖZDEMİR

Dünyada yaşanan çok sayıda sorunun arasında, insanlığı yücelten kimi güzellikler karşısında duygulanıyorum. Emekli bir öğretmenin okuduğu bir şiir, bir radyo spikerinin kardeşliği anlatırken seçtiği sözcükler, yoksul bir insanın elindeki ekmeği paylaşmak istemesi; bir de bir belirsizlik ortamında bir spor karşılaşmasının sevgiye, dostluğa, barışa davet eden havası; ince bir duygu yoğunluğuna sürüklüyor beni.

Devamı...
 

Baskı Türleri Çoğalmaya Başladı

Sayfayı gönder Yazdır

Rüstem ULUDAĞ

Dinci televizyonların birinde, yemek programı yapan aşçı ustası bazı yemeklerin ismini müstehcen bulduğu için değiştirmiş.

Devamı...
 

Eleştirel düşünme

Sayfayı gönder Yazdır

Orhan ÖZDEMİR

Eleştirel düşünme, bir konuyu birden çok yönüyle ele alıp irdelemeye çalışma biçiminde tanımlanabilir. Ne var ki günlük dilde eleştirel düşünme yerine genellikle ‘eleştiri’ sözcüğü kullanılmaktadır ve daha çok inatlaşma, karşı çıkma, reddetme, kuşkucu olma, başkalarının açığını ortaya çıkarma gibi olumsuz etki yaratan çağrışımlar yaptırmaktadır.

Devamı...
 

Bu, kulak misafiri olmak mı telekulak mı?

Sayfayı gönder Yazdır

Rüstem ULUDAĞ

Anadolu'da oturmuş bir deyim vardır. "Kulak misafiri olmak", günlük hayatımızda, biz istemesek de birkaç insanın kendi aralaında yapmış olduğu konuşmaları işitmişizdir.

Devamı...
 

Çevreye duyarlı olmak

Sayfayı gönder Yazdır

Orhan ÖZDEMİR

"Mağara Suyu" konulu yazımı okuyan çok sayıda Tufanbeylili hemşerimden sözlü ya da yazılı olarak destekleyici tepkiler aldım. Onların desteği, çevre konusunda yeni bir yazı oluşturmamın da nedeni oldu. Kendilerine duyarlılıklarından dolayı teşekkür ediyorum.

Devamı...
 Sitede ara...

Ziyaretçi sayısı

01-01-2011 - >>
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün41
mod_vvisit_counterDün89
mod_vvisit_counterBu Hafta849
mod_vvisit_counterBu Ay1875
mod_vvisit_counterToplam323692

Sitede kaç kişi var?

Şu anda 24 ziyaretçi var