www.kayarcik.net

Uzaktaki o köy, KAYARCIK köyü.

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Propaganda güzellemeleri

Sayfayı gönder Yazdır

Rüstem ULUDAĞ (Em.Öğrt.)

Haydi cigerpareler, ağzımızdan ne çıkarsa salalım orta yere. Dikkat aklımıza ne gelirse demedim. Çünkü, akıl denilen meleke, sözü düşünce süzgecinden geçirmeden öyle ulu orta salıvermez. Böyle başıbozuk ürünler, frensiz ağızlardan çıkar. Dudaklar yalaka olur. Ama hiç sorumlulukları yoktur.

 

Hepimiz biliriz. Dışardan ağzımıza bir şey girerken tat alma duyumuz çalışmaya başlar. Ekşi mi, acı mı, yoksa tatlı mı? Doğal bir denetim sistemidir bu. Fakat içerden dışarı salınan söz gibi ürünler, taa merkezden denetlenir. Eğer, akıl denilen kontrol merkezi devre dışı edilmişse bir sürü absuruk güzellemeler ortaya dökülür. Burada ağız; sözün hükmünden, kalitesinden ve tadından sorumlu değildir. Tıpkı papağan gibi anlamını bilmeden seslendirir. Ancak, kötü bir alışkanlık olan yalakalığı ve edilgenliği huy olarak kazanır. Böyle ağızların verdiği zararı bertaraf edebilirsek, bol bol güzellemeler ve kahkahalar yaşamamıza girer.

Adam bir partiden aday. Adını sanını bilmiyorum. Tam da şu sözcükler dökülürken azgından zaptinglemişim Tv; yi. "Ben Şöförüme bile danışıyorum." Öyle ya, şöföre kadar indikten sonra orda durmak lazım. O ne tevazu, o ne incelik, o ne alçakgönüllük! Bir seçim daha geçirirse korkarım işçiye, aşçıya kadar iner. Sunucu, adaydan ilham almış olmalı ki, "Peki efendim, deniyor ki; partiye ne kadar karşı olursan ol sayın genel başkanın huzuruna çıkıp on dakika dinlersen, en keskin partili olarak çıkarsın. Yani en katı insan bile, ikna olurmuş."Aday başını sallayarak, beden diliyle onaylıyordu bu söylentiyi. Hani derler ya, "Şeyh uçmaz, mürit uçurur."

Bu, geçmiş yıllarda söylenen bir espiriyi hatırlattı bana. Bir yabancı ülkede, bizi temsil eden heyete, sucuk-salam fabrikası tanıtılırken, "Efendim buradan danayı verirsen, öbür taraftan sucuk olarak çıkar...denilmiş. Bu teknoloji, bizimkinin aklını kurcalamış durmuş. "Acaba öbür taraftan sucuk verilse, bu tarafta dana olarak çıkarmı!.." / 09.05.2011 / Rüstem ULUDAĞ (Em.Öğrt.)/Yeni Adana

 

Sitede ara...

Ziyaretçi sayısı

01-01-2011 - >>
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün1
mod_vvisit_counterDün38
mod_vvisit_counterBu Hafta186
mod_vvisit_counterBu Ay1548
mod_vvisit_counterToplam348476

Sitede kaç kişi var?

Şu anda 14 ziyaretçi var