www.kayarcik.net

Uzaktaki o köy, KAYARCIK köyü.

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Osman emmi (Kör Osman)

Sayfayı gönder Yazdır PDF

Davut YARDIMCI (Em.Öğrt.) 

Osman emmi ufak tefek, nur yüzlü, saf temiz kalpli benim çocukluğumda unutamadığım köylümüz. Yolda daima çabuk adımlarla yürür, gözleri her zaman kanlı, güler yüzlü başında mor koyun yününden örülmüş bir börkü ve sakalları olan tatlı bir adamdı.
Osman emmi bizim eve gelir sık sık başından geçenleri anlatırdı. En çok askerlik anılarını dinlerdik. Askerliğini bugün Suriye’de bulunan Halep’te yapmış. Orada gördükleri ve yaşadıkları çok tatlı bir masal gibiydi. Ben o zamanlar Kayarcık dışında bir yer görmediğim için Şehir hayatını Osman emminin anlattıklarında hayal ederdim. Onun çarşı denen yerden ekmek vs. alıp eve dönmesi eve döndüğünde evin yüksek avlu duvarları nedeni ile içerinin gözükmemesi, ancak kapı da takılmış ipi çektiğinde evdekilerin çalan zil sesi ile kendine kapı açtıklarını söylerdi.

Şehirde çocuklar bizler gibi küllüklerde oynamıyor, sokağa çıkmak için bile analarından izin alıyorlarmış, anaya anne deniyormuş, anneler bizim anamız gibi bağırarak çocuğuna seslenmiyor ancak pencereden ince bir sesle çocuğunu çağırabiliyormuş. Kimse komşusunu rahatsız etmiyormuş... Osman emminin emir erlik hayatı renkli düşlere salardı bizleri. Osman emmi deniz suyuda içmiş,  tadı tuzluymuş ama deniz suyu çok şifalıymış. Osman emminin deniz suyu içtiği bilindiği için, köyde gözleri sulanan, gözünden rahatsız olan koyun keçi ve diğer hayvanların gözlerine şifalı deniz suyu içen Osman emmi tükürdüğü zaman o rahatsızlığın geçtiğine inanırlardı. Bu tedavi yöntemi (tükürmesi) için Osman emminin kapısı sık sık çalınırdı.

Çocukları çok severdi, bizi hiç kırmaz kurduğumuz ip salıncakta dakikalarca sallardı biz çocukları. Osman emmi herkesi severdi, hekes tarafından sevilirdi. Hayvan olmayan insandı o !...

LAST_UPDATED2  

Sitede ara...

Ziyaretçi sayısı

01-01-2011 - >>
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün44
mod_vvisit_counterDün111
mod_vvisit_counterBu Hafta509
mod_vvisit_counterBu Ay12454
mod_vvisit_counterToplam346191

Sitede kaç kişi var?

Şu anda 11 ziyaretçi var