www.kayarcik.net

Uzaktaki o köy, KAYARCIK köyü.

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Mağara Suyu

Sayfayı gönder Yazdır PDF

Orhan ÖZDEMİR

Çocukluğumu büyüten Mağara Suyu ile ne kadar da uzak düşmüşüz. Bir zamanlar sazanların, su samurlarının, alabalıkların oynaştığı, kuytu yerlerinde yaban ördeklerinin yüzdüğü Mağara Suyu. Şimdi bize kırgın mı?.

Kaynak suyunu sert bulan Yeşilovalılar, içme suyunu Mağara Suyu'ndan getirirlerdi. Köylüler, özellikle kışın su boylarında oltayla balık avlarlardı. Serpme ile avlananlar da oluyordu. Bazı kendini bilmezler, arada bir dinamitle avlanmayı yeğliyordu. Dinamit, küçüklü büyüklü çok sayıda canlıyı heder ediyordu. Çok avlanmasına karşın yine de tükenmiyordu Mağara Suyu'nun balığı. İnsanlardan bereketini esirgemiyordu.

Evet, yanlış okumuyorsunuz sevgili okuyucular, Mağara Suyu eskiden gerçekten böyleydi. "Eski ekmekler daha iyiydi" ya da "Nerdeee o eski bayramlar" diyecek kadar yaşlı değilim. Buna rağmen Mağara Suyu kirleniverdi. Önce su samurları kayboldu. Sonra yaban ördekleri gelmez oldu. Su boylarında uçuşan turnalar, toylar, angutlar art arda kaybolup gittiler. Şimdi de balık ölümleri oluyor. Yakalanan balıkların bedeni, kulakçıkları parazitlerle dolu... Dolayısıyla kalan balıkları yakalayıp yiyenleri hangi hastalıkların beklediği henüz saptanmış değil.

Mağara Suyu'nun kıyısına kurulan arıtmaların ne kadar güvenilir olduğu belli değil. Nedeni ne olursa olsun, artık Mağara Suyu'nda yüzülemiyor. Çocukluğumuzda akşama kadar içinden çıkmadığımız Mağara Suyu'nda yüzememek ne kadar kötü. Zamanla hayvanlar da su içemez olacak. Belki şimdi bile içmesi doğru olmayabilir.

Mağara Suyu'nu kirleten yalnızca arıtmalar değil, köylerde belediye düzeni olmadığı için her türlü çöp köyün dışı sayılmayacak bir yere bırakılıyor. Bu çöpler arasında kirletilmiş çocuk bezleri ve diğer plastik poşetler bulunuyor. Poşetler içinde yiyecek aramak için köpek ve kediler tarafından başka yerlere sürükleniyor. Derelerde biriken plastik ve diğer atıklar, yağmurun yağmasıyla birlikte doğrudan Mağara Suyu'na taşınıyor.

Mağara Suyu'nun kendisine taşınan bu poşetleri ve diğer atıkları depolayacak özel bir yeri yok. Önce suyu kirletiyor bu atıklar. Kirli su uzun yollar kat ettikten sonra Seyhan'a ulaşıp barajda birikiyor. Bu durumda baraj suyu ne kadar sağlıklı olur, benim alanımla ilgili olmadığı için bilemiyorum. Ancak baraj gölüne kirli suların geldiğinden kuşkum yok. En azından poşetler geliyor.

Birkaç yıldır Tufanbeyli'ye termik santral yapılması tartışmaları yapılıyor. Mağara Suyu'nun temiz tutulması Tufanbeylililer için termik santralden daha önemli geliyor bana. Bu bölgenin yaşam alanı olabilmesi için, Mağara Suyu her zaman önemli olacaktır. Çukurova için Seyhan neyse, Tufanbeyli için de Mağara Suyu odur. Su savaşlarının sürdüğü bir dönemde, Mağara Suyu'nu pisliğe teslim etmek kadar korkunç bir şey olamaz. Gelecek yıllarda bunun önemi daha iyi anlaşılacaktır.

Öyleyse Mağara Suyu'nu temiz kalması için çaba harcamak, her Tufanbeylilinin görevi olmalıdır. Kirliliğe neden olan etmenlerin ortadan kaldırılması için çaba gösterilmelidir. Kaymakamlıklar, köylerde biriken çöplerin belirli yerlerde biriktirilmesi ve imha edilmesi için önlemler alabilirler. Mağara Suyu'nun temiz kalması için köy muhtarlarıyla "çevre" konulu bir tür hizmet içi eğitim uygulamaya sokulabilir./Orhan ÖZDEMİR-Yeni Adana

 

LAST_UPDATED2  

Sitede ara...

Ziyaretçi sayısı

01-01-2011 - >>
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün32
mod_vvisit_counterDün52
mod_vvisit_counterBu Hafta179
mod_vvisit_counterBu Ay1541
mod_vvisit_counterToplam348468

Sitede kaç kişi var?

Şu anda 1 ziyaretçi var