www.kayarcik.net

Uzaktaki o köy, KAYARCIK köyü.

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Tekbirle indirilen beton kelle

Sayfayı gönder Yazdır PDF

Rüstem ULUDAĞ (Em.Öğrt.)

Sizi bilmem ama ben,tekbir sesi duyunca tedirgin olmaya başladım. Birileri bu tepkimi yanlış yorumlayabilir Peşin söylesem doğru olur. Ben inançsız değilim. Ancak inanç değerlerini başkalarını baskı altına almak için kullanmam. Eller havada, gözler börtlemiş şekilde, öfke saça saça tekbir getiren gurupları görünce, bana tehlikeli senaryoları hatırlatıyor.

Madımak yanarken alevler arasında kardeşini arayan kız çoçuğunu hatırlıyorum. Maraş katliamında parçalanan genç kadının bedeninden fırlayarak duvara yapışmış cenini düşünüyorum. Çorum`da işaretlenen konutları ve tekbir sesleriyle linç edilen insanların çektiği acıları his ediyorum. Televizyon ekranından yansısa bile birilerinin şiddette maruz kalacağı aklıma geliyor. Sanırım insanlık tarihi en korkunç katliamları yapanların, kin ve öfkelerini kutsal değerlerle bilediklerini kaydetmiştir.

 

Çanakkale savaşlarında, düşmana karşı çekilen tekbire saygı duyarım. Ama salt görüşlerini beğenmediği için diğer insanlara karşı tekbirin baskı aracı gibi kullanılmasını bir türlü anlamıyorum. Hele komşusunu ve yurttaşını susturmak için iman sevgisini bayrak gibi kullanarak tekbirle şiddet gösterenleri hiç anlamıyorum.

"İnsanlık Anıtı" ismiyle anılan heykelin yıkılışı anında çekilen tekbir bütün kötü olayları evimizin içine taşıdı. Heykelin beton kellesi tekbirlerle indirilirken kum, çimento ve demirden oluşan o baş, masum ve kimsesiz bir insan görüntüsü veriyordu. Kan yerine boynundan çimento tozları dökülüyordu. Kesik boyun, mızraklara takılı baş gibi kanlı kanlı görüntü yansıtıyordu.

Terör ve şiddetten dolayı öldürülen insan ölüleri defalarca ekranlardan topluma gösterildi. Nerdeyse benzer olaylar gösterile gösterile insanların acıma duyusu kaybolmuştu. Ama o ucube diye horlanan beton insan kellesi tekbirlerle indirilirken İnsanların yapamadığını yaptı. Çirkinliğimizi yüzümüze vura vura sallanıyordu...
10.05.2011 / Rüstem ULUDAĞ (Em.Öğrt.)/Yeni Adana

LAST_UPDATED2  

Sitede ara...

Ziyaretçi sayısı

01-01-2011 - >>
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün155
mod_vvisit_counterDün229
mod_vvisit_counterBu Hafta1007
mod_vvisit_counterBu Ay3384
mod_vvisit_counterToplam319421

Sitede kaç kişi var?

Şu anda 15 ziyaretçi var